Mobile Advisory

Sl No.Message sent to farmerDate Sent
1 ମା ମାନେ ଏହି ସମୟରେ ଫୁଲ ଝାଡୁ ଗଛ ଲଗେଇଲେ ଆଗକୁ ଯାଇ ଏହି ଫୁଲ ଝାଡ଼ୁକୁ ବିକ୍ରି କରି ଭଲ ଦିପଇସା ପାଇବେ21 Sep 2017
2 ଯେ କୌଣଷି ବିହନ, ଚାରା ବା ଔଷଧ କିଣିବା ପୁର୍ବରୁ କୃଷି ବିଭାଗ ଅଧିକାରି ବା ନିକଟସ୍ଥ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନଂକ ପରାମର୍ଶ ନିୟନ୍ତୁ16 Sep 2017
3 ବାଦାମ କିମ୍ବା ରାଶି ଚାଷ କରିବାର ଥିଲେ ଜମିକୁ ଚୂନ କିମ୍ବା କାଗଜ କଲା ମଇଳା ପକାଇ ଭଲଭାବରେ ଚାଷ କରିଦିୟନ୍ତୁ . ଶେଷ ଓଡ ଚାଷ ବେଳକୁ ୨୫୦ KG ଜିପସୁମ ପ୍ରତି ହେକଟରେ ପକାଇ ଭଲ ଭାବରେ ଚାଷ କରି ଦିୟନ୍ତୁ21 Nov 2016
4 ପାଇରାରେ ମୁଗ ଚାଷ କରିବାର ଥିଲେ ଧାନ କାଟିବା ୧୦ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୁଗକୁ ବୁଣି ଦିୟନ୍ତୁ 17 Nov 2016
5 ନିଜ ଜମିର ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ଗଜପତିଠାରେ ମୂର୍ତ୍ତିକା ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ନିୟନ୍ତୁ07 May 2019
6 ଯେ କୌଣସି ପନିପରିବା ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଚାରାକୁ ୨ ଗ୍ରାମ କାରବେଣ୍ଡଜ଼ୀମ ଏକ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ୧୫ ମିନଟ ରଖି ଚାରାକୁ ଲଗାନ୍ତୁ ଯା ଦ୍ୱାରା ଝାଉଁଳା ଏବଂ ମୂଳ ଶଢା ହେବ ନାହିଁ24 Nov 2016
7 ଶୀତ ଋତୁରେ ଟମାଟୋ କିମ୍ବା ଲଙ୍କା ଚାଷ କରିବାର ଥିଲେ ଶେଷ ଓଡ ଚାଷ ବେଳେ ୫୦୦ କିଗ୍ରା ପ୍ରତି ହେକଟରେ ନିମ ପିଡିଆ ପକାଇ ଚାଷ କରିଦେଲେ ଝାଉଁଳା ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳି ଥାଏ 29 Nov 2016
8 ପାଇରାରେ ମୁଗ ଚାଷ କରିବାର ଥିଲେ ମଞ୍ଜିକୁ ବିନା ବତୁରାଈ ବିଶୋଧନ କରି ବିଞ୍ଚି ଦିୟନ୍ତୁ03 Dec 2016
9 ଗେଂଡୁ ଫୁଲ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ସିରାକୋଲ କିସମ ଲଗାନ୍ତୁ ଏଥିରେ ବର୍ଷସାରା ଫୁଲ ଫୁଟିଥାଏ03 Dec 2016
10 ଶୀତଦିନିଆ ପନିପରିବା ଚାଷ ସହିତ ଧିଙ୍ଗିରି ଛତୁ ଚାଷ କରି ମହିଳାମାନେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୁଅନ୍ତୁ 15 Dec 2016
11 ପିଆଜ ଚାଷ ବେଳେ ଅଗ ପତ୍ର ପୋଡି ଯାଉଥିଲେ METALAXYL + MANCOZEB ୨ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ 21 Dec 2016
12 ପିଆଜ ଚାଷରେ ଏକର ପିଛା ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ଫ୍ଲାଟ ବେଡ଼ ପ୍ରଣାଳୀରେ ୪ ମିଟର ଲମ୍ବା , ୨.୫ ମିଟର ଚଉଡା ଏବଂ ୨୫ ସେମି ଉଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ବେଡ଼ ତିଆରି କରି ଧାଡିକୁ ଧାଡି ୧୦ ସେମି ଏବଂ ଚାରାକୁ ଚାରା ୭ ସେମି ବ୍ୟବଧାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ . ଦୁଇ ବେଡ଼ ମଝିରେ ୪୫ ସେମିର ନାଳ ରଖନ୍ତୁ I 29 Dec 2016
13 ଚାଷୀ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀ ମାନେ ନିଜ ଜମିରେ ଥିବା ହୁଡ଼ା ଗୁଡିକୁ ଖାଲି ନ ରଖି ସେଥିରେ ଶୀଘ୍ର ବଢୁଥିବା ଗଛ ଯଥା ନୀଳଗିରି, ଆକାଶିଆ, ଶାଗୁଆନ ଆଦି ଗଛକୁ ୩ ମି X ୩ ମି ଦୂରତାରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରୁ କିଛି ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନ କରିବା ସହିତ ମୂର୍ତ୍ତିକା ଅବକ୍ଷୟ କରିପାରିବେ I30 Dec 2016
14 ଲେମ୍ବୁ ଗଛରେ ମୂଳରୁ ୧ ମି ଉଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଡାଳ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଗଛକୁ BORDO MIXTURE (୧:୧ :୧୦୦ ଅନୁପାତ ର ତୁତିଆ, ଚୂନ ଏବଂ ପାଣି ) ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ |11 Jan 2017
15 ଆମ୍ବ ଗଛରେ କାଣ୍ଡକୁ ମାଟିରୁ ୧ ମିଟର ଉଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଲଟାର ଲେପନ କରିଲେ କି ଆକ୍ରମଣରୁ ଗଛକୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିବ |18 Jan 2017
16 ପରିବା ଚାଷ କରିଥିଲେ ଔଷଧ ପ୍ରୟୋଗ ଯୋଗୁ ଖର୍ଚ କମାଇବା ପାଇଁ ହଳଦିଆ ଅଠାଳିଆ ଟ୍ରାପ ବା ଯନ୍ତା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |27 Jan 2017
17 ପରିବା ଫସଲରେ ରୋଗ ଓ ପୋକ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବରୁ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ନିମ୍ବ ତେଲ ୩ ମି.ଲି ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବଧାନରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ |29 Jan 2017
18 ଆମ୍ବ ଗଛରେ ଚଣା ଆସିବାର ୧୫ ଦିନ ପରେ ଟ୍ରାଇଜୋଫସ ୨ ମି ଲି ୧ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ ଯଦ୍ୱାରା ଆମ୍ବ ପାଚିଲା ପରେ ଟାକୁଆରେ ପୋକ ହେବ ନାହିଁ I30 Jan 2017
19 କାଜୁ ଗଛରେ ଫୁଲ ଆସିଲା ବେଳେ OXYDEMENTON METHYL ୨ ମି ଲି ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କଲେ ଡାହାଣିଆ ପୋକ ଲାଗିବ ନାହିଁ 10 Feb 2017
20 ଲଙ୍କା ଚାଷ କରୁଥିଲେ ପତ୍ର ମୋଚା ଦେଖାଦେଲେ PROFENOPHOS ୧ ମି ଲି ପ୍ରତି ଲିଟର ହିସାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ I11 Feb 2017
21 ମୁଗ ଗଛର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ପଡିଗଲେ ଏବଂ ମୁଗ ଗୁଡିକ କଲା ପଡି ଆସିଲେ ମୁଗକୁ ତୋଳି ଆଣି ଖରାଟିଆ ଶୁଖିଲା ଜାଗାରେ ଭଲଭାବେ ଶୁଖାଇ ଦିୟନ୍ତୁ I18 Feb 2017
22 ପିଆଜ ଫୁଲ ଏବଂ ପତ୍ର ହଳଦିଆ ପଡି ଶୁଖି ଆସିଲେ ସାତ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣି ବନ୍ଦ କରିଦିୟନ୍ତୁ ଓ ଏହିପରି ଜମିରେ ରହିବାକୁ ଦିୟନ୍ତୁ I ସପ୍ତାହେ ପରେ ପିଆଜ ଅମଳ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଯିବ |20 Feb 2017
23 ଟମାଟୋକୁ ଦୂରସ୍ଥିତ ବଜାରକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ ବା ରଙ୍ଗ ଧରିଥିବା ସମୟରେ ତୋଳନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ୱାରା ଟମାଟୋ ୫-୭ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତେଜ ରହିଥାଏ I25 Feb 2017
24 ସାଧାରଣତଃ ଟମାଟୋ ଫଳର ଆକାର ବିକୃତକାର ହେଲେ ଏହାର କାରଣ ଜଳ ସେଚନରେ ଅନିୟମିତା ହୋଇଥାଏ ତେଣୁ ତାପମାତ୍ରା ବଢିବା କ୍ଷଣି ଉଚିତ ବ୍ୟବଧାନରେ (୩-୪ ଦିନରେ ଥରେ) ଜଳ ସେଚନ କରନ୍ତୁ |27 Feb 2017
25 ଧାନ ବିଲରେ ପିଆଜ ସଣ୍ଡା ବେମାରି ଦେଖାଦେଲେ ଫୁରାଡ଼ନ ୩ G କୁ ୧୨ କି ଗ୍ରା ହିସାବରେ ଏକର ପିଚ୍ଛା ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ16 Sep 2017
26 ଧାନ ଗଛର ପତ୍ରରେ ନାଲି ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଦେଲେ TRICYCLAZOLE ୧ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଲିଟର ହିସାବରେ ସିଂଚନ କରଂତୁ 07 Oct 2017
27 ବ୍ରୋକଲି ଚାଷ କରୁଥିଲେ ଗ୍ରୀନ ମାଜିକ କିସମର ଚାରା ଲଗାନ୍ତୁ ଏହା ଗଜପତି ଜ଼ିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ କିସମ08 Dec 2016
28 ଟମାଟୋ ଚାଷ ପାଇଁ ଝାଉଁଳା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଯୁକ୍ତ କିସମ ସ୍ଵର୍ଣ ସମ୍ପଦ ଚାରା ଲଗାନ୍ତୁ09 Dec 2016
29 ନିଜ ଜମିର ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ସଂଗ୍ରହ କରି ନିୟନ୍ତୁ |25 Jan 2017
30 ଚିନାବାଦାମ ଗଛରେ ଠିକ ଫଳ ଆସିଲା ବେଳେ ମାଟି ତଳୁ ଉଇ ଏବଂ ଧବଳ ଭୃଙ୍ଗ ଖାଇ ଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ ତେଣୁ ଗଛ ମୂଳରେ CHLOROPYRIPHOS ୩ ମି. ଲି. ପ୍ରତି ଲିଟର ହିସାବରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ I03 Mar 2017
31 ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ରଜନୀଗନ୍ଧା ଫୁଲ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ଶୃଙ୍ଗାର ଏବଂ ପ୍ରଜ୍ୱଳ କିସମର କାଣ୍ଡକୁ କାରବେଣ୍ଡଜ଼ୀମ ୨ GM/LIT ପାଣି ହିସାବରେ ୨୦ ମିନଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁଡାଇ ତାହାକୁ ଛାଇରେ ୨-୩ ଘଣ୍ଟା ଶୁଖାଇ ତାପରେ ଜମିରେ ଲଗାନ୍ତୁ I09 Mar 2017
32 ରଜନୀଗନ୍ଧା କନ୍ଦା ଲଗାଇବା ପାଇଁ 2-2.5 CM ଚଉଡ଼ା କନ୍ଦା ବାଛନ୍ତୁ ଏବଂ 3 C.M ଗଭୀରତାରେ (30X20) C.M ଦୂରତାରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ରୁ ଏପ୍ରିଲ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଲଗାନ୍ତୁ |10 Mar 2017
33 ପୋଟଳ ଚାଷ କରୁଥିଲେ କବକ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଲେ METALAXYL + MANCOZEB 2GM/LT ହିସାବରେ ଗଛ ମୂଳରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ I16 Mar 2017
34 ଜମିରୁ ଅଦରକାରୀ ପୋକ ଓ ଉଈ ମାରିବା ପାଇଁ ଖରାଟିଆ ଚାଷ ସମୟରେ ହେକଟର ପ୍ରତି ୧ କି ଗ୍ରା ଫୁରାଡାନ ବାଲିରେ ମିଶାଇ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ I24 Mar 2017
35 ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଚାଷ କରୁଥିଲେ SPODOPTERA ପୋକକୁ ଦମନ କରିବାକୁ ହେଲେ PROFENOPHUS କିମ୍ବା TRIZOPHUS ୨ ML/LT ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ I30 Mar 2017
36 କଖାରୁ ଜାତୀୟ ପରିବା ଚାଷ କରୁଥିଲେ POLYTHENE ବେଗରେ ମଞ୍ଜି ପକାଇ ଚାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ୱାରା ଜମି ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟରେ ଚାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ସହିତ ସମୟ ସଂଚୟ ହୋଇ ପାରିବ I12 Apr 2017
37 ଆମ୍ବରେ ଫଳମାଛି ଲାଗିବା ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଜନତା ବା TRAP ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ, ଏକର କୁ ପ୍ରାୟ ୮-୧୦ ଟି TRAP ମାଟିରୁ ୨.୫ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାରେ ଲଗାନ୍ତୁ |13 Apr 2017
38 ପୋଟଳ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ମାଟିକୁ ଭଲଭାବେ ଚାଷ କରି (୩୦X୩୦X୩୦) ମାପର ଗାତ ୧.୫ ମି ଧାଡିକୁ ଧାଡି ଓ ୧.୨ ମି ଗାତକୁ ଗାତ ଦୂରତାରେ ଖୋଲନ୍ତୁ I ଏଥିରେ ଖାତା ୧୫ କି ଗ୍ରା ଏବଂ DAP-୧୦୦ ଗ୍ରା , MOP-୧୦୦ ଗ୍ରା ଲେଖାଏଁ ଦେଇ ଡ଼ାଳ ପୋତନ୍ତୁ I20 Apr 2017
39 ମାଟିକୁ ଅଧିକ ଉର୍ବର ଏବଂ ଗଛକୁ ରୋଗ ଓ ପୋକ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ରଖିବାକୁ ହେଲେ ନିମ ଲେପ ଯୁକ୍ତ ୟୁରିଆ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ I21 Apr 2017
40 ଖରିଫ ଋତୁରେ ଚାଷ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଜମିରେ ୨ Qtl କାଗଜକଳ ମଇଳା ପ୍ରତି ଏକର ହିସାବରେ ବ୍ୟବହାର କଲେ ମାଟିର ଅମ୍ଳତା ଅଁଶ କମିଥାଏ |25 Apr 2017
41 ମାଟିକୁ ଆଧିକ ରୋଗମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଖରାଟିଆ ଚାଷ କରନ୍ତୁ ଓ ଜମିରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମାଟି ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ନିୟନ୍ତୁ |27 Apr 2017
42 ଗ୍ରାମୀଣ କୃଷି ମୌସମ ସେବାର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ୨-୩ ଦିନ ଭିତରେ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଯୋଉ ଚାଷୀ ଭାଇମାନେ ଧାନ କିମ୍ବା ରାଶି ଅମଳ କରିଛନ୍ତି ତାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ସାଇତି ରଖନ୍ତୁ i03 May 2017
43 ଯେ କୌଣଷି ବିହନ, ଚାରା ବା ଔଷଧ କିଣିବା ପୁର୍ବରୁ କୃଷି ବିଭାଗ ଅଧିକାରି ବା ନିକଟସ୍ଥ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନଂକ ପରାମର୍ଶ ନିୟନ୍ତୁ14 May 2017
44 ଆମ୍ବର ସତେଜତା ବେଶିଦିନ ରଖିବା ପାଇଁ ତୋଳି ସରିଲା ପରେ ତାକୁ ତୁରନ୍ତ ପେକିଂ ନକରି ପେକ ହାଉସରେ ନଡା ଉପରେ ପାଣି ଛିଂଚି ଫେନ ତଳେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଛାଇ ରଖନ୍ତୁ17 May 2017
45 ଆମ୍ବ ଅମଳ ପରେ ବର୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଗଛର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ବଢିଥିବା ଡାଳକୁ କାଟନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ଵାରା ଗଛର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡାଳ ଗୁଡିକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଭଲଭାବେ ମିଳିଥାଏ ଓ ଆଗାମୀ ଋତୁରେ ଭଲ ବଉଳ ଆସିଥାଏ 22 May 2017
46 ବନ୍ଧିତ ଉଚ୍ଚ ଜମିପାଇଁ ସ୍ବଳ୍ପ ଦିନିଆ ଧାନ କିସମ ଯଥା ସହଭାଗୀ, ଖଣ୍ଡଗିରି, କଳିଂଗ-୩ , ଯୋଗେଶ, ସିଧାନ୍ତ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ26 May 2017
47 ବର୍ଷାଦିନେ ପରିବା ଚାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ପଲିଟନେଲ ତିଆରି କରନ୍ତୁ ,ଏହି ଟନେଲ ଭିତରେ ଚାରା ଲଗାଇଲେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ ଚାରା ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ30 Jun 2017
48 ଗଜପତି ଜ଼ିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ଚାଷୀ ଭାଇମାନକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଛିଯେ ସେମାନେ ନିଜ ଚାଷ ଜମିରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହକରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା କରି ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପତ୍ରିକା ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତୁ I17 Jul 2017
49 ଲଗାତାର ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ମକା ଗଛ କିମ୍ବା ପନିପରିବା ଗଛ ମୂଳ ଯଦି ସଢ଼ି ଯାଉଥାଏ ତାହାହେଲେ METALAXYL + MANCOZEB ୪୦୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଏକର ହିସାବରେ ଗଛ ମୂଳରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ21 Jul 2017
50 ବର୍ଷା ଦିନେ ଧାନ ଗଛର ମୂଳ ସଢା ଦେଖା ଯାଇଥାଏ ତେଣୁ ଧାନ କିଆରୀର ପାଣିକୁ ନିଷ୍କାସନ କରି ଗଛ ମୂଳରେ METALAXYL + MANCOZEB ୪୦୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଏକର ହିସାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ 27 Jul 2017
51 ନିଜ ଜମିର ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି KVK ଠାରେ ମୂର୍ତ୍ତିକା ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ନିୟନ୍ତୁ13 Dec 2016
52 ମାଟିକୁ ଉର୍ବର ଏବଂ ଗଛକୁ ପୋକ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ରଖିବାକୁ ହେଲେ ନିମ ଲେପ ଯୁକ୍ତ ୟୁରିଆ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ I07 Apr 2017
53 ଖରାଦିନେ ମାଟିରେ ଯଦି ଟିକେ ବତର ଥିବା ଖାଲି ନଛାଡି ଚାଷ କରି ଦିୟନ୍ତୁ I08 Apr 2017
54 ପନିପରିବା ଚାଷ କରୁଥିଲେ ରାସାୟନିକ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର ନକରି BIOPESTICIDE ଏବଂ TRAP ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ I10 Apr 2017
55 ଆସନ୍ତା ୩. ୫.୨୦୧୭ ତାରିଖ ଦିନ ରା.ଉଦୟଗିରି ସ୍ଥିତ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ଆମ୍ବ ଓ ଲିଚୁ ବଗିଚାର ନିଲାମରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ଦିଆ ଯାଇଥିବା ଫୋନ ନମ୍ବରରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ୮୮୯୫୯୪୩୫୭୫, ୮୮୯୫୬୫୯୦୫୦ 02 May 2017
56 ସମତଳ ଜମିରେ ମଧ୍ଯମ ଦିନିଆ ଧାନ କିସମ ଯଥା MTU ୧୦୧୦, ଲଲାଟ୍, କୋଣାର୍କ , ସୁରେନ୍ଦ୍ର , ନବିନ୍, MTU-୧୦୦୧ ବ୍ଯବହାର କରନ୍ତୁ I01 Jun 2017
57 କଖାରୁ ଜାତୀୟ ଫସଲରେ ଫଳ ମାଛିର ଦମନ ପାଇଁ 1 ଲିଟର ପାଣିରେ ୧ ଗ୍ରାମ THIOMETHOXAM କୀଟନାଶକ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ28 Jun 2017
58 ବର୍ଷାଦିନିଆ ଭେଣ୍ଡି ଲଗାଇବା ପାଇଁ ପୁସା ସାବନି , ଅର୍କା ଅନାମିକା, ଉତ୍କଳ ଗୌରବ, ଅଭୟ ଭଳି ସାହେବି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କିସମ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ08 Jul 2017
59 ଖରିଫ ଋତୁରେ ପିଆଜ ଚାଷ ପାଇଁ ପଲି ଟନେଲ ବା ଛାୟା ଗୃହରେ ପିଆଜ କିସମ ଭୀମା ସୁପର, ଆଗ୍ରୀ ଫୋୖଣ୍ଡ ଡାର୍କ ରେଡର ଚାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ14 Jul 2017
60 ଝୁଡଗଁ ଚାଷ ପାଇଁ ବର୍ଷାଦିନେ ବୁଦାଳିଆ କିସମ ଉତ୍କଳ କୁମାରୀ, କାଶୀ କାଞ୍ଚନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ28 Jul 2017
61 ବର୍ଷା ଦିନେ ପରିବା ଚାଷ କରୁଥିଲେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ହୁଡ଼ା ଟେକନ୍ତୁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସଢା ଜାତୀୟ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ ରହିଥାଏ05 Aug 2017
62 ବର୍ଷାଦିନେ ପନିପରିବା ଚାଷ କରୁଥିଲେ ଗଛକୁ ଗଛ ଏବଂ ଧାଡିକୁ ଧାଡି ଉପଯୁକ୍ତ ଦୂରତା ରଖନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ବାରା ମେଘୁଆପାଗ ଯୋଗୁଁ ଯଊପୋକ ଲାଗିବାର ସମ୍ଭାବନା କମ ରହିଥାଏ10 Aug 2017
63 ସାଧାରଣତଃ ବର୍ଷାଦିନେ ମୂଳଶଢା ଏବଂ ପଚା ରୋଗ ପନିପରିବାରେ ଅଧିକ ଦେଖାଦିଏ ଏଇଥିପାଇଁ ଚାରା ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ୨ ଗ୍ରାମ CARBENDAZIM ପ୍ରତି ଲିଟର ପିଛା ହିସାବରେ ଚାରାକୁ ୨୦ ମିନଟ ବୁଡାଇ ବିଶୋଧନ କରନ୍ତୁ11 Aug 2017
64 ଗଜପତି ଜ଼ିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ଚାଷୀଭାଇମାନକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଛିଯେ ସେମାନେ ନିଜଚାଷ ଜମିରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହକରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର, ଗଜପତି ଠାରେ ପରୀକ୍ଷା କରି ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପତ୍ରିକା ସଂଗ୍ରହ କରିନିଅନ୍ତୁ I 16 Aug 2017
65 ସାଧାରଣତଃ ଏହି ସମୟରେ ଲେଡା ପୋକ ଲାଗିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ତେଣୁ ଲେଡା ପୋକ ଲାଗିଲେ CHOLOROPYRIPHOS କିମ୍ବା QUINALPHOS ୪୦୦ ମି ଲି ପ୍ରତି ଏକର ହିସାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ22 Aug 2017
66 ନିଜ ଜମିରେ ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ସଂଗ୍ରହ କରି ନିୟନ୍ତୁ09 Jul 2017
67 ପନିପରିବା ଚାଷ ବେଳେ ସାଧାରଣତଃ ଉଇ ଲାଗିଯାଇ ଗଛକୁ ମୂଳରୁ କାଟି ଦେଇଥାଂତି ତେଣୁ ଗଛ ମୂଳରେ CHLOROPYRIPHOS ୨ ମି ଲି ପ୍ରତି ଲିଟର ହିସାବରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ 18 Oct 2017
68 ଧାନ ଗଛରେ ପତ୍ରଛିଦା ରୋଗ ଦେଖାଦେଲେ VALIDAMYCIN 2 ମି ଲି ପ୍ରତି ଲିଟ ର ପିଛା ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ19 Oct 2017
69 ଚାଷୀ ଭାଇ ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ଅବଗତି ନିମନ୍ତେ ଜଣାଇ ଦିଆ ଯାଉଛି ଯେ KVK ଗଜପତିରେ ଶୀତ ଦିନିଆ ପନିପରିବା ଚାଷ ପାଇଁ ଚାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ଅଛି ତେଣୁ ଯଥା ଶୀଘ୍ର KVK ସହ ଯୋଗା ଯୋଗ କରନ୍ତୁ21 Oct 2017
70 ଧାନ ଗଛରେ ଚକଡା ପୋକ ବା ମାଟିଆ ଗୁଣ୍ଡି ପୋକକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ Imidachloroprid @ 100 ml/acre + Dichlorovus @250 ml/acre ମିସାଇକି ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା Buprofezin @ 250 ml/acre + Acephate @ 250 gm/acre ହିସାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ03 Nov 2017
71 ଆଗାମୀ ଦୁଇ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଧାନ ଚାଷ କରୁଥିବା ଚାଷୀଭାଇମାନେ ନିଜର କଟା ଧାନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଘୁଂଚାଇ ଦିୟନ୍ତୁ ଓ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଫସଲ ପାକଳ ହୋଇ ଯାଇଅଛି ତାକୁ ତୁରନ୍ତ ଅମଳ କରି ଦିୟନ୍ତୁ 14 Nov 2017
72 ଚାଷୀ ଭାଇମାନେ ଜମିରୁ ଧାନ କାଟିବା କ୍ଷଣି ସେଥିରେ ବିରି, ମଟର, ମୁଗ, ଟମାଟୋ, ବାଦାମ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ଚାଷ କରନ୍ତୁ21 Nov 2017
73 ଫୁଲକୋବି ଚାଷ କରୁଥିଲେ ୨୦-୨୫ ଦିନ ପରେ ୨ ଗ୍ରାମ ବୋରନ ୧ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ23 Nov 2017
74 ଧାନ ଫସଲରେ ଯଦି କେଣ୍ଡା ପୋକ ଦେଖାଯାଏ ତାହାହେଲେ ଏକର ପ୍ରତି ୪୦୦ ମି ଲି Fipronil ୫% SC କିମ୍ବା 10 kg Cartap Hydrochloride ପ୍ରଯୋଗ କରନ୍ତୁ 24 Nov 2017
75 ଧାନ ଫସଲରେ କେଣ୍ଡା ପୋକ ଗୋଟିଏ ଜମିରୁ ଅନ୍ୟ ଜମିକୁ ନ ବ୍ୟାପିବା ପାଇଁ ହୁଡାରେ Chloropyriphos ୧.୫% ଗୁଣ୍ଡ ବହଳିଆ ଭାବେ ବିଞ୍ଚି ଦିୟନ୍ତୁ 25 Nov 2017
76 ଆଗାମୀ ଦିନେ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଯେଉଁ ଫୁଲକୋବିର ଫୁଲ ଓ ବଂଧାକୋବି ଅମଳ ହୋଇଯିବା ଆକାରର ହୋଇଯାଇଛି ତାହାକୁ ଅମଳ କରିଦିୟନ୍ତୁ07 Dec 2017
77 ଗେଣ୍ଡୁ ଫୁଲ ତୋଳିବାପରେ ତାକୁ ୧୦ ଲିଟର ପାଣି ଓ ଏକ ଗ୍ରାମ ଆଲୁମିନିୟମ ସଲଫେଟ ଦ୍ରବଣରେ ଅଧା ଘଣ୍ଟା ବୁଡାଇ ପତଳା ଅଖା ଉପରେ ଶୁଖାଇ ବାଉଁଶ ଝୁଡିରେ ବଜାରକୁ ପଠାନ୍ତୁ ଯାହାଦ୍ଵାରା ଫୁଲ ଅଧିକ ଦିନ ସତେଜ ରହେ 08 Dec 2017
78 ଫୁଲକୋବି ଚାଷ କରୁଥିଲେ ଯଦି ଯଉ ପୋକ ଲାଗିଥାଏ ତାହାହେଲେ ଟ୍ରାଇଜୋଫସ ୨ ମି. ଲି /ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ I03 Jan 2017
79 ମକା ଲଗାଇବାର ୩୦ ଦିନ ଭିତରେ ଯଦି ଫସଲକୁ ଫଲ ଆର୍ମି ବୋର୍ମ ଆକ୍ରମଣକରେ ସେଥିରୁ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବାଲି ଓ ଚୁନକୁ (ବାଲି ୯ ଭାଗ ଓ ଚୁନ ୧ ଭାଗ ) ମିଶାଇ ପତ୍ର ବାହାରୁଥିବା ଜାଗାରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ07 Jun 2019
80 ପିଆଜ ଚାଷରୁ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ବର୍ଷା ଦିନିଆ ପିଆଜ ଯଥା ଭୀମା ସୁପର, ଭୀମା ଶକ୍ତି, ଅର୍କ କଲ୍ୟାଣ ଭଳି କିସମ ଚାଷ କରନ୍ତୁ04 Sep 2017
81 ଯେଉଁ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କଫସଲ ଅମଳ ହୋଇପାରୁନାହିଁ ସେମାନେ ୨% ଲବଣ ମିଶ୍ରଣ (୨୦ ଗ୍ରାମ ଲୁଣ ୧ ଲିଟର ପାଣିରେ) ଫସଲରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ I ଏହାଦ୍ୱାରା କିଆରୀରେ ଧାନ ଗଜା ହୋଇନଥାଏ14 Nov 2017
82 ପାଇରାରେ ମୁଗ ଚାଷ କରିବାର ଥିଲେ ମଞ୍ଜିକୁ ବିନା ବତୁରାଈ ବିଶୋଧନ କରି ବିଞ୍ଚି ଦିୟନ୍ତୁ14 Dec 2017
83 ଯେ କୌଣସି ପନିପରିବା ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଚାରାକୁ ୨ ଗ୍ରାମ କାରବେଣ୍ଡଜ଼ୀମ ଏକ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ୧୫ ମିନଟ ରଖି ଚାରାକୁ ଲଗାନ୍ତୁ ଯା ଦ୍ୱାରା ଝାଉଁଳା ଏବଂ ମୂଳ ଶଢା ହେବ ନାହିଁ15 Dec 2017
84 ପନିପରିବା ଚାଷ ବେଳେ ସାଧାରଣତଃ ଉଇ ଲାଗିଯାଇ ଗଛକୁ ମୂଳରୁ କାଟି ଦେଇଥାନ୍ତି ତେଣୁ ଗଛ ମୂଳରେ CHLOROPYRIPHOS ୩ ମି ଲି ପ୍ରତି ଲିଟର ହିସାବରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ18 Dec 2017
85 ଶୀତଦିନିଆ ପନିପରିବା ଚାଷ ସହିତ ଧିଙ୍ଗିରି ଛତୁ ଚାଷ କରି ମହିଳାମାନେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୁଅନ୍ତୁ30 Dec 2017
86 ଚିନାବାଦାମରେ ଘାସ ମରା ବିଷ ପ୍ରୟୋଗ କରିନଥିଲେ ଗଛ ଉଠିବାର ୧୫ ଦିନ ବେଳକୁ ଏକ ବୀଜ ପତ୍ରୀ ଘାସ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ Quizalofop Ethyle ୪୦୦ ମିଲି କିମ୍ବା Fenoxaprop ethyl ୩୫ ମିଲି ପ୍ରତି ଏକର ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରଂତୁ 04 Jan 2018
87 ଚାଷୀଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନେ ଜମିରେ ଥିବା ହୁଡ଼ାଗୁଡିକୁ ଖାଲି ନ ରଖି ସେଥିରେ ଶୀଘ୍ର ବଢୁଥିବା ଗଛ ଯଥା ନୀଳଗିରି,ଆକାଶିଆ,ଶାଗୁଆନ ଆଦି ଗଛକୁ ୩ମି X ୩ମି ଦୂରତାରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରୁ କିଛି ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନ କରିବା ସହିତ ମୂର୍ତ୍ତିକାକୁ ଅବକ୍ଷୟରୁ ବଞ୍ଚାନ୍ତୁ05 Jan 2018
88 ଫୁଲକୋବି ଚାଷ କରୁଥିଲେ ଯଦି ଯଉ ପୋକ ଲାଗିଥାଏ ତାହାହେଲେ TRIZOPHOS ୨ ମି ଲି ପ୍ରତି ଲିଟର କିମ୍ବା Thiomethoxam ୫ ଗ୍ରାମ ୧୫ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ11 Jan 2018
89 ଆଳୁ ଗଛରେ ପତ୍ରମୋଡା ରୋଗ ଦେଖାଦେଲେ ଏକର ପ୍ରତି ୪୦୦ ଗ୍ରାମ ହିସାବରେ Metalaxyl + Mancozeb ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ 12 Jan 2018
90 କୋବି ଫସଲରେ ବିଂଧା ପୋକ, ଠିକୀରିଆ ପୋକ କିମ୍ବା କରଞ୍ଜିଆ ମାଛି ଦେଖାଦେଲେ Indoxocarb @୨୦୦ ମି ଲି ପ୍ରତି ଏକର ହିସାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ19 Jan 2018
91 ନିଜ ଜମିର ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ସଂଗ୍ରହ କରି ନିୟନ୍ତୁ20 Jan 2018
92 ମୁଗ/ ବିରି ଫସଲରେ ଯଉ ପୋକ ଲାଗିଲେ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ Thiomethoxam ୫ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୧୫ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ31 Jan 2018
93 ଆମ୍ବ ଗଛରେ ଆମ୍ବ ଫଳ ମାଛି ଦେଖାଦେଲେ ଏଥିରେ ଏକ ଲିଟର ପାଣିରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ଗୁଡ ଓ ଏକ ମିଲି Malathion /Sevin (୪ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଲିଟର ) ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଥୋପ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ13 Feb 2018
94 ସାଧାରଣତଃ ଟମାଟୋ ଫଳର ଆକାର ବିକୃତକାର ହେଲେ ଏହାର କାରଣ ଜଳ ସେଚନରେ ଅନିୟମାତା ହୋଇଥାଏ ତେଣୁ ତାପମାତ୍ରା ବଢିବାକ୍ଷଣି ଉଚିତ ବ୍ୟବଧାନରେ (୩-୪ ଦିନରେ ଥରେ) ଜଳ ସେଚନ କରନ୍ତୁ22 Feb 2018
95 ନିଜ ଜମିର ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ସଂଗ୍ରହ କରି ନିୟନ୍ତୁ23 Feb 2018
96 ପରିବା ଫସଲରେ ରୋଗ ଓ ପୋକ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବରୁ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ନିମ୍ବ ତେଲ ୩ ମି.ଲି ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବଧାନରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ28 Mar 2018
97 ଆମ୍ବ ଅମଳ ପରେ ବର୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଗଛର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ବଢିଥିବା ଡାଳକୁ କାଟନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ଵାରା ଗଛର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡାଳ ଗୁଡିକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଭଲଭାବେ ମିଳିଥାଏ ଓ ଆଗାମୀ ଋତୁରେ ଭଲ ବଉଳ ଆସିଥାଏ 02 Jun 2018
98 ଧାନ ତଳିକୁ ପଦରରେ ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ପଦରକୁ ଘାସମୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ହୁଡ଼ା ସବୁକୁ କାଟିକରି ସଫାକରି ଦିୟନ୍ତୁ ତାଦ୍ଵାରା ପୋକର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ କମିଯିବ11 Jun 2018
99 ବର୍ଷାଦିନେ ପରିବା ଚାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ପଲିଟନେଲ ତିଆରି କରନ୍ତୁ ,ଏହି ଟନେଲ ଭିତରେ ଚାରା ଲଗାଇଲେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ ଚାରା ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ18 Jun 2018
100 କଖାରୁ ଜାତୀୟ ଫସଲରେ ଫଳ ମାଛିର ଦମନ ପାଇଁ 15 ଲିଟର ପାଣିରେ 5 ଗ୍ରାମ THIOMETHOXAM କୀଟନାଶକ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ29 Jun 2018
101 କଖାରୁ ଜାତୀୟ ପରିବା ଚାଷ କରୁଥିଲେ POLYTHENE ବେଗରେ ମଞ୍ଜି ପକାଇ ଚାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ୱାରା ଜମି ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟରେ ଚାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ସହିତ ସମୟ ସଂଚୟ ହୋଇ ପାରିବ I02 Jul 2018
102 ପିଆଜ ଚାଷରୁ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ବର୍ଷା ଦିନିଆ ପିଆଜ ଯଥା ଭୀମା ସୁପର, ଭୀମା ଶକ୍ତି, ଅର୍କ କଲ୍ୟାଣ ଭଳି କିସମ ଚାଷ କରନ୍ତୁ12 Jul 2018
103 ନିଜ ଜମିରେ ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ସଂଗ୍ରହ କରି ନିୟନ୍ତୁ06 Aug 2018
104 ଗେଂଡୁ ଚାଷ କରୁଥିଲେ ପାଗ କୋହଲା ରହିଲେ ଫୁଲ ବିନ୍ଧା ଏବଂ କାଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ପୋକ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ ତେଣୁ TRIZOPHOS 2ML/LT ହିସାବରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ I17 Mar 2017
105 ତଳି ଘେରାରେ ଚାରାର ମୂଳଶଢା ଏବଂ ପଚା ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ତେଣୁ ତଳି ଘରାର ଉଚତା ୧୫ ସେ ମି ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ METALAXYL + MANCOZEB ୧ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଲିଟର ହିସାବରେ ୧୫ ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ05 Jul 2017
106 କଦଳୀ ଗଛର ପତ୍ର କଡ ଆଡୁ ଯଦି ପୋଡି ଯାଉଥାଏ ତାହାହେଲେ CARBENDAZIM + MANCOZEB କୁ ୩ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଲିଟର ହିସାବରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ 28 Aug 2017
107 ତରଭୁଜ ଗଛ ଲଗାଇବାର ଥିଲେ ବ୍ଳାକ ମାଜିକ ଶଂକର କିସମ ବିହନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ01 Feb 2018
108 ମୁଗ ଗଛର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ପଡିଗଲେ ଏବଂ ମୁଗ ଗୁଡିକ କଳା ପଡି ଆସିଲେ ମୁଗକୁ ତୋଳି ଆଣି ଖରାଟିଆ ଶୁଖିଲା ଜାଗାରେ ଭଲଭାବେ ଶୁଖାଇ ଦିୟନ୍ତୁ28 Feb 2018
109 ଖରିଫ ଋତୁରେ ବାଇଗଣ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ଝାଉଁଳା ରୋଗ ସହିଷ୍ଣୁ କିସମ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ୟାମଳୀ ଚାରା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ28 Jun 2018
110 ଚାଷୀ ଭାଇ ମାନଂକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଉନ୍ନତ କିସମର ପନିପରିବା ଚାରା କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରୁ କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛତି ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ଚାରା ପରିମାଣ ସହିତ ଅଗ୍ରିମ ମୂଲ୍ୟ ଦେୟ ପୈଠ କରିଦିୟନ୍ତୁ03 Aug 2018
111 ଯେ କୌଣସି ପନିପରିବା ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଚାରାକୁ ୨ ଗ୍ରାମ କାରବେଣ୍ଡଜ଼ୀମ ଏକ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ୧୫ ମିନଟ ରଖି ଚାରାକୁ ଲଗାନ୍ତୁ ଯା ଦ୍ୱାରା ଝାଉଁଳା ଏବଂ ମୂଳ ଶଢା ହେବ ନାହିଁ27 Sep 2018
112 ଧାନ କ୍ଷେତରେ ଚକଡ଼ା ଲାଗିବା ସମୟରେ ଯଦି ଗୋଟେ ଧାନ କେଣ୍ଡାରେ ୧୦ ଟି ପୋକ ଦେଖାଯାଏ ତାହାହେଲେ Pymetrozine ୫୦% WG @ ୧୫୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଏକର ହିସାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ 01 Oct 2018
113 ଧାନ କ୍ଷେତରେ ଚକଡ଼ା ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଲାଗିଥିଲେ ଯଥା ଗୋଟାଏ ଧାନ କେଣ୍ଡାରେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ପୋକ ଦେଖାଯାଏ ତାହାହେଲେ BUPROFEZIN @ ୩୫୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଏକର + ACEPHATE @ ୨୫୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଏକର ହିସାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ05 Oct 2018
114 ଧାନ ଓ ପନିପରିବାଫସଲକୁ ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଜମିରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁ,ବର୍ଷା ପରେ ଧାନରେ ଚକଡା ଓ ମହିଷା ରୋଗ ଲାଗିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଜମିରେ ଆଳି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଓ ପନିପରିବା ଚାଷରେ ହୁଡ଼ା ଟେକି ଦିୟନ୍ତୁ10 Oct 2018
115 ତଳି ଘେରରେ ତଳି ପକାଇବା ପୂର୍ବରୁ ସେଥିରେ ଯେପରି ପିମ୍ପୁଡି ନ ଲାଗେ ତେଣୁ ତଳିଘରା ଚାରିପଟେ CHLOROPYRIPHOS ୨ ମି.ଲି ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ10 Jul 2019
116 ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ମକା, ମାଣ୍ଡିଆ ଓ ପନିପରିବା ଫସଲ ପାକଳ ହୋଇ ଯାଇଅଛି ତାକୁ ତୁରନ୍ତ ଅମଳ କରି ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଓ ପନିପରିବାକୁ ବିକ୍ରି କରି ଦିୟନ୍ତୁ10 Oct 2018
117 ମକା ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ମୁଗ, ଝୁଡ଼ଙ୍ଗ, ବିରି ଇତ୍ୟାଦି ବୁଣି ଦିୟନ୍ତୁ ଓ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ଫସଲକୁ ଗୋଖାଦ୍ୟ ରୂପେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ 22 Oct 2018
118 ନିଜ ଜମିର ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର,ଗଜପତି, ରା. ଉଦୟଗିରିଠାରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ସଂଗ୍ରହ କରି ନିୟନ୍ତୁ22 Oct 2018
119 ନିଜ ଜମିର ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ସଂଗ୍ରହ କରି ନିୟନ୍ତୁ31 Oct 2018
120 ଚାଷୀ ଭାଇମାନେ ଜମିରୁ ଧାନ କାଟିବା କ୍ଷଣି ସେଥିରେ ବିରି, ମଟର, ମୁଗ, ଟମାଟୋ, ବାଦାମ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ଚାଷ କରନ୍ତୁ12 Nov 2018
121 କୋବି ଜାତୀୟ ଫସଲ ଚାରାରେ ମୂଳଶଢା ରୋଗ ଦେଖାଦେଲେ Mancozeb ୩ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଲିଟର କିମ୍ବା Carbendazim ୧ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ଗଛ ଓ ମାଟି ଓଦା ହେଲା ପଯ୍ୟନ୍ତ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ15 Nov 2018
122 ଧାନ କାଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଜମିରେ ଥିବା ପାଣିକୁ କାଟି ଉପଯୁକ୍ତ ବତର ରଖି ଜମିରେ ମୁଗ, ବିରି ଇତ୍ୟାଦି ଅମୁହାଁ ବୁଣି ଦିୟନ୍ତୁ16 Nov 2018
123 ଲେମ୍ଭୁର ଯାଦୁରା ରୋଗ ପାଇଁ ବଗିଚାରେ ହେକଟର ପିଛା ୨୦ କିଗ୍ରା ନିମ୍ବ ପିଡିଆ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଗଛ ପିଛା ୦.୦୫ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ STREPTOMYCIN SULPHATE ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ16 Nov 2018
124 ଅଦା ଗଛରେ ମୂଳ ଶଢା ରୋଗ ଦେଖାଦେଲେ METALAXYL + MANCOZEB ୪୦୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଏକର ହିସାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ26 Nov 2018
125 ଶୀତଦିନିଆ ପନିପରିବା ଚାଷ ପାଇଁ ୧.୨ ମିଟର ଚଉଡା, ୧୫ ସେ.ମି ଉଚ୍ଚ ତଥା ଲମ୍ବା ପଟାଳି ନିଜର ସ୍ଥାନ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଓ ଚାରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପୂର୍ବରୁ ତଲିଘରାକୁ କଳା ପଲିଥିନରେ ଘୋଡାଇ ଖରାରେ ବିଶୋଧନ କରନ୍ତୁ03 Dec 2018
126 ମୁଗ, ବିରି ଇତ୍ୟାଦି ଅମୁହାଁ ବୁଣା କରିଥିଲେ ୪୫ ଓ ୬୦ ଦିନ ପରେ DAP କିମ୍ବା କଂପ୍ଲେକ୍ସ ସାର ୧୯-୧୯-୧୯ କୁ ୨୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ05 Jan 2019
127 ଲେମ୍ବୁ ଗଛରେ ମୂଳରୁ ୧ ମି ଉଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଡାଳ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଗଛକୁ BORDO MIXTURE (୧:୧ :୧୦୦ ଅନୁପାତ ର ତୁତିଆ, ଚୂନ ଏବଂ ପାଣି ) ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ14 Jan 2019
128 ପରିବା ଚାଷ କରିଥିଲେ ଔଷଧ ପ୍ରୟୋଗ ଯୋଗୁ ଖର୍ଚ କମାଇବା ପାଇଁ ହଳଦିଆ ଅଠାଳିଆ ଟ୍ରାପ ବା ଯନ୍ତା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ24 Jan 2019
129 ଚାଷୀ ଭାଇମାନେ ରବି ଫସଲ ଅମଳପରେ ଖରାଟିଆ ଚାଷ କରି ଦିୟନ୍ତୁ I ଟ୍ରାକଟର ଚାଳିତ ମୋଡ ପତ୍ର ଲଙ୍ଗଳା କିମ୍ବା ପ୍ଲେଟ ଲଙ୍ଗଳ ବା ବଳଦ ଚାଳିତ ମୋଡ ପତ୍ର ଲଙ୍ଗଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଚାଷ କରନ୍ତୁ I21 Mar 2017
130 ଧାନଚାଷୀ ଭାଇମାନେ ଶୀଘ୍ର ତଳିଘରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ସୁଧା ଧାନ ତଳି ରୁଆ ଶେଷ କରନ୍ତୁ03 Jun 2017
131 ଗଜପତି ଜ଼ିଲ୍ଲାର ଚାଷୀ ଭାଇମାନକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଛିଯେ ସେମାନେ ନିଜ ଚାଷ ଜମିରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହକରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା କରି ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପତ୍ରିକା ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତୁ I16 Jun 2017
132 ଖରିଫ ଋତୁରେ ବାଇଗଣ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ଝାଉଁଳା ରୋଗ ସହିଷ୍ଣୁ କିସମ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ୟାମଳୀ ଚାରା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ17 Jun 2017
133 ଧାନ ତଳିରେ ବେଳେ ମହିଷା ରୋଗ ଲାଗିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ତେଣୁ ମହିଷା କୁ ଦମନ କରିବାକୁ ହେଲେ TRICYCLAZOLE 0.6 G/LT ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ20 Jun 2017
134 ଧାନ ତଳିକୁ ପଦରରେ ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ପଦରକୁ ଘାସମୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ହୁଡ଼ା ସବୁକୁ କାଟିକରି ସଫାକରି ଦିୟନ୍ତୁ ତାଦ୍ଵାରା ପୋକର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ କମିଯିବ23 Jun 2017
135 ନିଜ ଜମିର ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ସଂଗ୍ରହ କରି ନିୟନ୍ତୁ09 Oct 2017
136 ଶୀତ ଦିନିଆ କୋବି ଜାତୀୟ ଫସଲରୁ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ବ୍ରୋକୋଲି ଚାଷ କରନ୍ତୁ , ବ୍ରୋକୋଲି ଏକ ପୁଷ୍ଟିକର କୋବି ଜାତୀୟ ଫସଲ ଏଥିରେ କର୍କଟ ରୋଗ ନିରୋଧକ ଗୁଣ ଥିବାରୁ ଏହାର ବଜ଼ାର ଚାହିଦା ଅଧିକ11 Oct 2017
137 ପିଆଜ ଚାଷ କରୁଥିଲେ ପତ୍ର ପୋଡା ରୋଗ ହେଲେ Metalaxyl + Mancozeb ୪୦୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଏକର ହିସାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ08 Feb 2018
138 ନିଜ ଜମିର ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର,ଗଜପତି, ରା. ଉଦୟଗିରିଠାରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ସଂଗ୍ରହ କରି ନିୟନ୍ତୁ22 Oct 2018
139 ଚାଷୀ ଭାଇ ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ଅବଗତି ନିମନ୍ତେ ଜଣାଇ ଦିଆ ଯାଉଛି ଯେ KVK ଗଜପତିରେ ଶୀତ ଦିନିଆ ପନିପରିବା ଚାଷ ପାଇଁ ଚାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ଅଛି ତେଣୁ ଯଥା ଶୀଘ୍ର KVK ସହ ଯୋଗା ଯୋଗ କରନ୍ତୁ31 Oct 2018
140 ଫୁଲକୋବି ଗଛରେ ଠିକିରିଆ ପୋକ ଏବଂ ଯଊପୋକର ଦମନ ପାଇଁ AZADIRACHTIN ୫ % ୪୦୦ ମି.ଲି ପ୍ରତି ହେକଟର ପିଛା ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ27 Nov 2018
141 ମୁଗ ଓ ବିରି ବୁଣିବାର ୭ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବିହନକୁ ୨ଗ୍ରାମ/କିଗ୍ରା ବିହନ ପିଛା କାରବେଣ୍ଡଜ଼ୀମ ଓ ବୁଣିବାର ୫-୬ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ବିହନକୁ ବତୁରାଇବେ ଏବଂ ଅଧଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ରାଇଜୋବିୟମ ବିଜାଣୁରେ ୨୦ ଗ୍ରାମ / କିଗ୍ରା ହିସାବରେ ମିଶାଇ ଛାଇରେ ଶୁଖାଇ ବୁଣନ୍ତୁ29 Nov 2018
142 ପନିପରିବା ଚାରାକୁ ବିଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ କାରବେଣ୍ଡଜ଼ୀମ ୨ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ୨୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚେରକୁ ବୁଡାଇ ତାହାପରେ ଜମିରେ ଲଗାନ୍ତୁ05 Jan 2019
143 ଆମ୍ବ ଗଛରେ କାଣ୍ଡକୁ ମାଟିରୁ ୧ ମିଟର ଉଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଲଟାର ଲେପନ କରିଲେ କାଇ ଆକ୍ରମଣରୁ ଗଛକୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିବ07 Feb 2019
144 ପରିବା ଫସଲରେ ରୋଗ ଓ ପୋକ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବରୁ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ନିମ୍ବ ତେଲ ୩ ମି.ଲି ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବଧାନରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ08 Feb 2019
145 ଟମାଟୋକୁ ଦୂରସ୍ଥିତ ବଜାରକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ ବା ରଙ୍ଗ ଧରିଥିବା ସମୟରେ ତୋଳନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ୱାରା ଟମାଟୋ ୫-୭ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତେଜ ରହିଥାଏ04 Mar 2019
146 ନିଜ ଜମିରେ ଥିବା ହୁଡ଼ାଗୁଡିକୁ ଖାଲି ନ ରଖି ସେଥିରେ ଶୀଘ୍ର ବଢୁଥିବା ଗଛ ଯଥା ନୀଳଗିରି,ଆକାଶିଆ,ଶାଗୁଆନ ଆଦି ଗଛକୁ ୩ମି X ୩ମି ଦୂରତାରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରୁ କିଛି ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନ କରିବା ସହିତ ମୂର୍ତ୍ତିକାକୁ ଅବକ୍ଷୟରୁ ବଞ୍ଚାନ୍ତୁ06 Mar 2019
147 ଆମ୍ବ ଗଛରେ ଆମ୍ବଡିଆଁ ପୋକ ଲାଗୁଥିଲେ THIOMETHOXAM ୨ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ20 Mar 2019
148 ଆମ୍ବକୁ ଟାକୁଆ ଖିଆ ପୋକ ଲାଗିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଚଣା ଅବସ୍ଥା ଏବଂ ବାଟୁଳି ଅବସ୍ଥାରେ (TRIZOPHOS+DELTAMETHRIN )୨ ମିଲି ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣି ହିସାବରେ ମିଶାଇ ୧୫ ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ26 Mar 2019
149 ଆମ୍ବ ବଗିଚାରେ ଅମଳ ପରେ ତଳେ ପଡିରହିଥିବା ପଚା ଶଢା ଏବଂ ପୋକ ଲାଗିଥିବା ଆମ୍ବ ଗୁଡିକୁ ବଗିଚା ବାହାରେ ସଂଗ୍ରହ କରି ଗାତରେ ପୋତି ଦିୟନ୍ତୁ20 Jun 2019
150 ଆମ୍ବ ଅମଳ ସରିଲା ପରେ ତଥା ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆମ୍ବ ବଗିଚାରେ କଟାଛଟା କାମ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଓ କଟାଛଟା ସରିଲାପରେ ଗଛରେ BORDO MIXTURE କିମ୍ବା BLACTIX ୪୦କୁ ୨ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ12 Jul 2019
151 ମାଣ୍ଡିଆ ଚାଷ ପାଇଁ ମଞ୍ଜିକୁ ବୁଣିବା ଆଗରୁ ପ୍ରଥମେ CARBENDAZIM / MANCOZEB (୩ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି କିଗ୍ରା ମଞ୍ଜି) ଦ୍ଵାରା ବିଶୋଧନ କରନ୍ତୁ25 Jul 2019
152 ଗଜପତି ଜ଼ିଲ୍ଲାର ଚାଷୀ ଭାଇମାନକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଛିଯେ ସେମାନେ ନିଜ ଚାଷ ଜମିରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହକରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା କରି ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପତ୍ରିକା ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତୁ I10 May 2017
153 ରୁଆ ଧାନ ଚାଷ କରୁଥିଲେ ଧାନ ଗଛ ଲଗାଇବାର ୩ ଦିନ ଭିତରେ ଏକର ପ୍ରତି PRETILACHLOR (800 ML) ଏବଂ ୩୦ ରୁ ୪୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ALMIX ୮ ଗ୍ରାମ ବାଲିରେ ମିଶାଇ ପ୍ରୟୋଗ କଲେ ଅନା ବନା ଘାସରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ11 Jul 2018
154 ନିଜ ଜମିର ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ମୂର୍ତ୍ତିକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ସଂଗ୍ରହ କରି ନିୟନ୍ତୁ07 Feb 2019
155 ବର୍ଷା ଦିନିଆ ଭେଣ୍ଡି ଚାଷ କରୁଥିଲେ ସାହେବି ରୋଗ ନିରୋଧକ ଗୁଣଥିବା ଅର୍କ ଅନାମିକା, ପୁଷ ସାବନି , ଅର୍କ ନିକିତା ଇତ୍ୟାଦି କିସମ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ01 Jul 2019
156 ବାଇଗଣ, ଟମାଟୋ ତଥା ଲଂକା ଚାରା ପକାଉଥିଲେ ତଳି ଘେରକୁ ୧୫ ସେ.ମି ଉଚ୍ଚ ତଥା ୧ ମି. ଚଉଡା ମାପରେ ସୁବିଧା ଅନୁସାରେ ଲମ୍ବର ଆକାରରେ ତିଆରି କରନ୍ତୁ09 Jul 2019
157 Bordeaux Paste ବା ଲେପ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ୧କିଗ୍ରା ଚୁନ ତଥା ୧ କିଗ୍ରା ତୁତିଆକୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ପାତ୍ରରେ ୧ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଏକା ସାଂଗରେ ଏକ ତୃତୀୟ ପାତ୍ରରେ ଢାଳି ଭଲ ଭାବେ ଗୋଳାନ୍ତୁ,ଏହାକୁ ଆମ୍ବ ଗଛର ଗଣ୍ଡି ଓ କଟା ଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ18 Jul 2019
158 ନିଜ ଜମିର ଉର୍ବରତା ଏବଂ ସାର ପ୍ରୟୋଗର ମାତ୍ରା ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜମିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମାଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ଗଜପତିଠାରେ ମୂର୍ତ୍ତିକା ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ନିୟନ୍ତୁ07 May 2019
159 ମକା ଲଗାଇବାର ୩୦ ଦିନ ଭିତରେ ଯଦି ଫସଲକୁ ଫଲ ଆର୍ମି ବୋର୍ମ ଆକ୍ରମଣକରେ ସେଥିରୁ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବାଲି ଓ ଚୁନକୁ (ବାଲି ୯ ଭାଗ ଓ ଚୁନ ୧ ଭାଗ ) ମିଶାଇ ପତ୍ର ବାହାରୁଥିବା ଜାଗାରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ07 Jun 2019
160 ମକା ଲଗାଇବାର ୩୦ ଦିନ ଭିତରେ ଯଦି ଫସଲକୁ ଫଲ ଆର୍ମି ବୋର୍ମ ଆକ୍ରମଣକରେ ସେଥିରୁ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବାଲି ଓ ଚୁନକୁ (ବାଲି ୯ ଭାଗ ଓ ଚୁନ ୧ ଭାଗ ) ମିଶାଇ ପତ୍ର ବାହାରୁଥିବା ଜାଗାରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ07 Jun 2019
161 ମକା ଲଗାଇବାର ୩୦ ଦିନ ଭିତରେ ଯଦି ଫସଲକୁ ଫଲ ଆର୍ମି ବୋର୍ମ ଆକ୍ରମଣକରେ ସେଥିରୁ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବାଲି ଓ ଚୁନକୁ (ବାଲି ୯ ଭାଗ ଓ ଚୁନ ୧ ଭାଗ ) ମିଶାଇ ପତ୍ର ବାହାରୁଥିବା ଜାଗାରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ08 Jun 2019
162 ମକା ଫସଲରେ ଫଲ ଆର୍ମି ବୋର୍ମ ପୋକ ଦ୍ୱାରା ଯଦି ୧୦-୨୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଏମାମେକଷ୍ଟିନ ବେନଜୋଏଟ ୪ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୧୦ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପତ୍ର ସଂଧିରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଥାୟୋମେଥୋକଜାମ ୧୨.୫ % + ଲାମଡାସିଆଲୋଥ୍ରୀନ ୯.୫ % ପ୍ରତି ୧୦ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପତ୍ର ସଂଧିରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ21 Aug 2019
163 ଆମ୍ବରେ ଆମ୍ବ ଡାହାଣୀ ପୋକ ଦେଖାଦେଲେ phosphedamiden ୪୦୦ ମିଲି ପ୍ରତି ଏକର ହିସାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ12 Feb 2018
164 ଆଳୁ ଗଛରେ ପତ୍ରମୋଡା ରୋଗ ଦେଖାଦେଲେ ଏକର ପ୍ରତି ୪୦୦ ଗ୍ରାମ ହିସାବରେ Metalaxyl + Mancozeb ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ14 Feb 2019
165 ଖରା ଦିନିଆ ଟମାଟୋ ଚାଷ କରୁଥିଲେ ଅର୍କ ରକ୍ଷକ ଏବଂ ଅର୍କ ସମ୍ରାଟ କିସମର ଚାରା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ25 Mar 2019
166 ତଳି ଘେରରେ ତଳି ପକାଇବା ପୂର୍ବରୁ ସେଥିରେ ଯେପରି ପିମ୍ପୁଡି ନ ଲାଗେ ତେଣୁ ତଳିଘରା ଚାରିପଟେ CHLOROPYRIPHOS ୨ ମି.ଲି ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ10 Mar 2019
167 ଚଳିତ ସପ୍ତାହଟି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଗାଜର ଘାସ ସଚେତନତା ସପ୍ତାହରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଉଅଛି, ଏହାଦ୍ବାରା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ଯଥା ଯକ୍ଷ୍ମା,ଶ୍ଵାସରୋଗ, କୁଣ୍ଡିଆ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ଏଣୁ ଚାଷୀ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଜମି ଓ ଗ୍ରାମର ଆଖପାଖରେ ଉଠିଥିବା ଗାଜର ଘାସକୁ ଓପାଡି ଗୋଟାଏ ଖାଲକରି ପୋତି ଦିୟନ୍ତୁ22 Aug 2019
168 ଜ଼ିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି, ଯେଉଁ ଚାଷୀମାନେ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ଜମି କାଦୁଅ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ଜମିରେ ଭଲଭାବେ ହିଡ଼ ବାଂଧି ଦିୟନ୍ତୁ ଓ ବର୍ଷା ଛାଡ଼ିବାପରେ ଜମି କାଦୁଅ କରି ତୁରନ୍ତ ଧାନ ରୋଇ ଦିୟନ୍ତୁ13 Aug 2019
169 ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ପନିପରିବା ଚାଷରେ ପାଣିଜମିରହି ମୂଳଶଢା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ପରିବା ଚାଷରେ ହୁଡ଼ା ଓ ସିଆର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ, ଅଧିକ ବର୍ଷାଜଳକୁ ନାଳଦ୍ଵାରା ଜମିରୁ ନିଷ୍କାସିତ କରନ୍ତୁ14 Aug 2019
Hide Main content block

Copyright © Krishi Vigyan Kendra, Gajapati

Visitor Counter

Powered by nTier Softwares